Spółki handlowe
Jako kancelaria radcowska w Szczecinie prowadzimy kompleksową obsługę prawną spółek handlowych. Reprezentujemy interesy spółki, jej założycieli i akcjonariuszy w każdej sprawie wymagającej pogłębionej wiedzy prawniczej.
Spółki prawa handlowego posiadają własną osobowość prawną, niezależną od swoich udziałowców. Z tego powodu objęte są szeregiem przepisów i obostrzeń regulowanych w Kodeksie spółek handlowych. Są także podmiotami prawa podatkowego, gospodarczego, oraz prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Ich działalność uzależniona jest w równym stopniu od realiów rynkowych, co od obowiązujących przepisów.

Prowadzenie spółki handlowej wymaga szeroko pojętego wsparcia prawnego na każdym etapie jej działalności. Staje się ono szczególnie istotne w kluczowych dla firmy momentach, takich jak zmiana formy prowadzenia działalności, fuzja czy określanie praw i obowiązków zarządu. Jesteśmy gotowi pomóc w każdej sytuacji.
Kompleksowa obsługa prawna spółek w Szczecinie
W naszej kancelarii pracują wykwalifikowani prawnicy, którzy bardzo dobrze znają specyfikę prawną osobowych i kapitałowych spółek handlowych. Możemy zagwarantować fachowe doradztwo oraz pomoc w rozwiązywaniu problemów związanych z ich prowadzeniem. Zakres naszej oferty to:
- zakładanie i rejestracja spółek prawa handlowego,
- doradztwo w przedmiocie wyboru optymalnej formy prawnej prowadzonej działalności,
- łączenie, przekształcanie i likwidacja spółek prawa handlowego,
- wsparcie prawne w bieżącej działalności spółek,
- przygotowywanie umów nabycia udziałów lub akcji,
- opracowywanie uchwał, protokołów i obsługa zgromadzeń wspólników,
- wsparcie windykacji należności,
- reprezentacja w sprawach urzędowych,
- obsługa prawna w zakresie prawa pracy,
- przygotowanie i opiniowanie umów z innymi firmami,
- prowadzenie spraw przed sądami.
Doświadczenie i kompetencje
W trakcie swojej wieloletniej działalności zdobyliśmy duże doświadczenie w zakresie prawa spółek handlowych, dlatego możemy zapewnić pomoc w wielu różnych sprawach. Nasza kancelaria ze Szczecina oferuje pełną obsługę prawną już od momentu tworzenia spółki i wyboru jej rodzaju. Dostosowujemy się do potrzeb Klientów i zawsze staramy się znaleźć korzystne rozwiązania dla danej spółki. Współpracujemy także z kancelariami doradców podatkowych i notariuszy w celu zapewnienia możliwie najszerszego zakresu opieki prawnej naszym klientom.
Najczęściej zadawane pytania
Jakie dokumenty potrzebne są do rejestracji spółki handlowej?
Kodeks spółek handlowych dokładnie określa, jakie dane i dokumenty powinno zawierać zgłoszenie spółki do sądu rejestrowego w zależności od jej typu. Powtarzającymi się elementami zgłoszenia we wszystkich przypadkach jest firma, siedziba i jej nazwa. Konieczne jest także określenie przedmiotu jej działalności. Rejestrując spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, poza wypełnieniem formularza należy też dołączyć umowę spółki, oświadczenia członków zarządu o tym, że wkłady zostały wniesione w całości przez wszystkich wspólników i listę wspólników z podaniem imienia, nazwiska lub firmy oraz liczbę i wartość nominalną udziałów każdego z nich. Wymagane do rejestracji dokumenty nieco różnią się w zależności od rodzaju spółki handlowej i w ogólnym rozrachunku jest ich całkiem sporo. Konsultacja z radcą prawnym może okazać się niezbędna do zachowania wszystkich formalności.
Jakie są różnice między spółką handlową a cywilną?
Umowa spółki handlowej – co musi określać?
Jaka jest minimalna wysokość kapitału zakładowego spółki handlowej?
Spółka handlowa - co to?
Spółka handlowa to jedna z dostępnych form prowadzenia działalności. W Kodeksie spółek handlowych regulowane jest tworzenie, organizacja, funkcjonowanie, rozwiązywanie, łączenie, podział i przekształcanie poszczególnych rodzajów spółek. W ramach spółki wspólnicy albo akcjonariusze zobowiązują się do dążenia do określonego celu poprzez wniesienie wkładów, a także, jeśli wynika tak z umowy albo statutu, poprzez współdziałanie w inny sposób. Rozróżnić można osobowe i kapitałowe spółki handlowe.