Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe
Spółdzielnie mieszkaniowe to podmioty gospodarcze mające osobowość prawną, ich organem obligatoryjnym jest zarząd. Wspólnoty mieszkaniowe są zarządzane przez mieszkańców, a członkiem staje się każdy, kto ma prawa do danej nieruchomości (nie są podmiotami gospodarczymi). Mimo że są to dwie różne instytucje, z założenia ich cel jest podobny: opiekowanie się mieszkańcami bloku czy osiedla. Ich działalność regulują ściśle określone przepisy prawa, a brak wiedzy w tym zakresie może grozić poważnymi konsekwencjami. Nasza kancelaria radcowska ze Szczecina od wielu lat wspiera spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe zarówno w bieżącej działalności, jak i w podejmowaniu strategicznych decyzji. Udzielamy również porad prawnych mieszkańcom.

Prawo spółdzielcze
Prowadzimy sprawy z zakresu prawa spółdzielczego wspierając spółdzielców, zarządców nieruchomości i zarządy spółdzielni. Reprezentujemy także strony w przypadku zaskarżenia uchwał spółdzielni. Dzięki wiedzy i doświadczeniu naszych prawników możemy przeprowadzić spółdzielnię przez zmiany strukturalne, wydatnie pomóc w sytuacji, gdy wyodrębnia się wspólnota mieszkaniowa lub mieszkańcy decydują się całkowicie zrezygnować ze spółdzielni na rzecz wspólnoty mieszkaniowej. Udzielamy porad prawnych w zakresie zarządu nieruchomościami, ksiąg wieczystych i stosunków sąsiedzkich.
Usługi z zakresu prawa spółdzielczego
Zapewniamy naszym Klientom doradztwo prawne na najwyższym poziomie i w bardzo szerokim zakresie, co jest możliwe dzięki zdobytemu doświadczeniu i wiedzy. Przedmiotem naszych działań może być:
- kompleksowe wsparcie prawne dla spółdzielni oraz zarządców i administratorów wspólnot mieszkaniowych,
- reprezentacja przed sądami w sprawach o uchylenie lub ustalenie nieważności uchwały,
- zaskarżanie uchwał,
- windykacja czynszów i opłat,
- reprezentacja w powództwach o eksmisję,
- wsparcie wspólnot mieszkaniowych w procesie zmiany zarządcy nieruchomości.
Dlaczego spółdzielnia potrzebuje wsparcia radcy prawnego?
Przepisy prawne regulujące sposób funkcjonowania spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych są zapisane w kilku osobnych dokumentach, co w pewnych sytuacjach może utrudniać ich przestrzeganie. Nierzadko tylko dobry radca prawny do spraw mieszkaniowych jest w stanie znaleźć satysfakcjonujące rozwiązanie danej sprawy. Nasza kancelaria prowadzi obsługę prawną tego typu instytucji, dbając o kompleksowe podejście do każdej sprawy. Oferowana przez nas pomoc pozwala na efektywne zarządzanie nieruchomościami, a także szybkie rozwiązywanie problemów, z jakimi zmagają się spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe.
Zaskarżanie uchwał spółdzielni mieszkaniowej
Może się zdarzyć, że zarząd spółdzielni mieszkaniowej podejmuje uchwały sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego. W takiej sytuacji każdy ze spółdzielców ma prawo do zaskarżenia uchwał spółdzielni mieszkaniowej. Sprawy tego typu nie należą do prostych. Profesjonalne wsparcie kancelarii prawnej jest konieczne także dlatego, że sama spółdzielnia również na ogół korzysta z pomocy radcy prawnego lub adwokata. Celem zaskarżenia uchwały może być chęć doprowadzenia do jej zmiany, a nawet uznania samej uchwały za niebyłą ze skutkiem wstecznym.
Prowadzimy sprawy dotyczące zaskarżenia uchwał spółdzielni zarówno w imieniu pojedynczych lokatorów, grup sąsiedzkich, jak i samej spółdzielni mieszkaniowej. W razie pytań zapraszamy do kontaktu z siedzibą naszej kancelarii w Szczecinie.
Najczęściej zadawane pytania
Czy spółdzielnia mieszkaniowa może być przekształcona we wspólnotę?
Spółdzielnia a wspólnota mieszkaniowa - jakie są różnice?
Czy wspólnota mieszkaniowa musi mieć zarząd?
Jak głosować nad uchwałami we wspólnocie mieszkaniowej?
Zarząd a zarządca wspólnoty - czym się różnią?
W spółdzielni mieszkaniowej jednym z organów jest zarząd. Również i w przypadku wspólnot mieszkaniowych istnieje potrzeba powołania podmiotu, który będzie reprezentował mieszkańców na zewnątrz i realizował bieżące sprawy dotyczące danej nieruchomości. Wspólnota mieszkaniowa ma dwa rozwiązania, bo może powołać zarząd własny lub przekazać sprawowanie takich funkcji zarządcy z zewnątrz. Zarząd składa się z osób fizycznych, które najczęściej są właścicielami lokali wchodzących w skład danej wspólnoty. Zarządca może być natomiast zarówno osobą fizyczną, jak i osobą prawną.