Spadki i dziedziczenie
Prowadzimy sprawy spadkowe i udzielamy porad prawnych w zakresie prawa spadkowego. Prawo spadkowe jest działem prawa cywilnego regulującym przejście spadku, inaczej praw oraz obowiązków majątkowych zmarłego (spadkodawcy) na wskazane osoby, czyli spadkobierców. Następuje to na podstawie testamentu lub ustawy.
Dziedziczenie to jedna z najbardziej istotnych instytucji w prawie spadkowym, jednak nie zawsze wiąże się z korzyściami dla spadkobierców. Odziedziczyć można zarówno prawa majątkowe, jak i długi spadkowe, które są obowiązkami majątkowymi wymagającymi spłaty. Nie wszyscy spadkobiercy znają swoje prawa i obowiązki, często nie wiedzą też, jak postąpić w danej sytuacji. Radca prawny do spraw spadkowych udzieli profesjonalnej pomocy w tym zakresie i zadba o Państwa interesy.

Zakres wsparcia kancelarii
Zapewniamy fachowe wsparcie w wielu kwestiach związanych ze spadkami i dziedziczeniem. Jesteśmy doświadczoną kancelarią prawną i w zależności od Państwa potrzeb oraz sytuacji celem naszej współpracy może być:
- reprezentacja w postępowaniach o stwierdzenie nabycia i dział spadku,
- doradztwo w zakresie przyjęcia lub odrzucenia spadku,
- powództwa o ustalenie nieważności testamentu,
- reprezentacja przed sądami w sprawach o zachowek,
- pomoc w sporządzeniu testamentów.
Jesteśmy świadomi, że sprawy związane z prawem spadkowym mają szczególny charakter i wymagają indywidualnego podejścia. Dokładamy wszelkich starań, aby pomóc Klientom w pomyślnym rozwiązaniu ich problemów, z którymi wcześniej musieli zmagać się samodzielnie. Nasza kancelaria radcy prawnego w Szczecinie gwarantuje pomoc prawną, a także wsparcie w nierzadko bardzo trudnych chwilach związanych ze śmiercią bliskiej osoby.
Konflikty majątkowe
W naszej ofercie znajduje się również pomoc w rozwiązywaniu konfliktów majątkowych. Mogą one wystąpić nie tylko w przypadku podziału spadku, ale również po rozwodzie. Naszym celem jest doprowadzenie do tego, że konflikt zakończy się po myśli naszego Klienta, jednocześnie nie wpływając niekorzystnie na relacje rodzinne. Przeprowadzimy Państwa przez wszystkie formalności, a także w razie potrzeby zajmiemy się mediacją. Tego typu sprawy są obarczone dużą dawką negatywnych emocji i stanowią olbrzymie obciążenie dla wszystkich zaangażowanych w spór osób. Przyda się więc wsparcie kogoś z zewnątrz, kto spojrzy na wszystko chłodnym okiem i zapewni kompleksowe, obiektywne wsparcie.
Dlaczego w sprawach spadkowych potrzebne jest wsparcie radcy prawnego?
Sprawy spadkowe należą do najtrudniejszych sytuacji prawnych, z którymi spotyka się prędzej lub później większość z nas. Same przepisy prawa spadkowego nie należą w Polsce do szczególnie skomplikowanych i w porównaniu do innych dziedzin prawa można je uznać za bardzo przystępne. Skomplikowane są natomiast sytuacje, których owe przepisy dotyczą.
Bardzo wiele osób w Polsce nie pisze testamentów ani nie przygotowuje w inny sposób rodziny na wypadek swojej śmierci. Spadkobiercy nie wiedzą więc, jaka jest wartość majątku spadkodawcy, czy miał on przed śmiercią długi i zobowiązania, ani komu chciał przydzielić poszczególne składniki swego majątku.
Kolejnym aspektem spraw spadkowych są towarzyszące im bardzo silne emocje. W rodzinach, które straciły bliską osobę, dochodzi do konfliktów i wzajemnych oskarżeń, które często wynikają z braku wiedzy, nie zaś złej woli.
Wsparcie radcy prawnego pomaga ustalić udziały w spadku, sprawiedliwie podzielić majątek i powiązane z jego przyjęciem koszty. Daje też pewność prawidłowego, zgodnego z prawem zamknięcia spraw, którymi zajmował się spadkodawca. Pomoc prawna jest konieczna, zwłaszcza jeśli prowadził on działalność gospodarczą, zaciągał kredyty, wynajmował nieruchomości lub korzystał z dopłat i funduszy UE. Zdarza się także, że to spadkodawca był wierzycielem, a spadkobiercy muszą dokonać windykacji należności.
Radca prawny pomaga zgodnie z prawem przejąć majątek spadkodawcy, zabezpieczyć się na wypadek, gdyby ten miał długi, a także uniknąć niepotrzebnego konfliktu z rodziną.
Najczęściej zadawane pytania
Stwierdzenie nabycia spadku a dział spadku - jakie są różnice?
Odpowiedzialność za długi spadkowe - kto ponosi?
Ile wynosi zachowek i komu się należy?
Spadek po rodzicach - kto dziedziczy?
Jak napisać testament?
Przepisy Kodeksu cywilnego wskazują, jakie warunki musi spełniać testament, aby był skuteczny. Podstawą jest to, że może go sporządzić tylko osoba mająca pełną zdolność do czynności prawnych. Istnieją różne typy testamentów, które funkcjonują w prawie: ręczny, urzędowy i ustny. Każdy z nich musi spełniać pewne wymogi, aby być ważny w świetle prawa. W naszej kancelarii oferujemy pomoc w sporządzaniu testamentów, które będą nie tylko spełniać wymagania formalne, a też w pełni oddadzą wolę spadkodawcy.